Lékařů, kteří je předepisují, je tisíce.  Nabídka je široká a pestrá, o léky obecně není nouze. Mým záměrem je poukázat na jiné způsoby řešení. Neznamená to, že léky zatracuji a nutím lidi, aby je přestali brát. Smyslem tohoto sdělení tedy není odsoudit léky ani ty kdo s nimi jakkoli manipulují (od výroby, přes jejich preskripci až k užívání). Jde mi o zprostředkování jiného pohledu.

Mnoho lidí si myslí, že nemá na vybranou. A i toto rozhodnutí je výsledkem jejich (většinou nevědomé) volby. Vybrali si, že odevzdají moc nad svým zdravím systému. Někomu to vyhovuje, někdo naráží na „běžné“ limity medicíny (komunikaci, srozumitelnost, míru důstojnosti, efektivitu, nežádoucí účinky…). Někomu vyhovuje kombinace západního a alternativního způsobu. A někdo se zařídí jen a jen podle sebe.

Psychosomatika je jeden z (tisíce) alternativních způsobů, jak pohlédnout na zdraví svého těla. Jde o pohled na celého člověka. Zajímá se o to, jak nemoc působí na lidskou mysl i duši a jak se psychické a duševní pochody promítají v těle. Jedno i druhé jsou nerozlučně spjatými částmi jednoho celku.